program NODI
POGOSTA VPRAŠANJA
 

Predstavitev
o programu

Program
tu dobite Nodi

Prikazi
slike, animacije,...

Vprašanja
pogosta vprašanja, nasveti, ...

POGOSTA VPRAŠANJA

1. Kako poženem program Nodi?

V arhivski datoteki se nahajata dve področji: NODI in NodiData. Programski del se nahaja v področju NODI. V Matlabu definirajte pot do mape NODI z uporabo menuja File/ Set Path. S tem postane programski del dostopen iz poljubnega delovnega področja. V ukaznem oknu potem samo poženemo ukaz NodiM. (Z ukazom se požene funkcija NodiM.m, ki odpre tudi grafično okno NodiM.fig.).

2. Podajanje prečnih prerezov konstrukcije po elementih ne deluje.

Vzrok ni v prečnih prerezih, temveč v strižnih prerezih! Če podamo eno samo vrednost prečnega prereza za strižni prerez zadošča, če prečni prerez delimo z oblikovnim koeficientom (npr. As=A/1.2;). Če smo prečne prereze podali po elementih, je ukaz As=A/1.2; napačen, saj pri tem pokvarimo indekse prečnih prerezov. Obstajata dve možnosti:
1) strižne prereze podamo posebej;
2) zapišemo preprosta ukaza, ki prepišeta prvi stolpec A, drugega pa delita z 1.2:
As(:,1)=A(:,1);
As(:,2)=A(:,2)/1.2;

Opozorilo: oblikovni koeficient (v gornjih primerih 1.2) je odvisen od oblike prerezov. Če so prerezi različnih oblik, je potrebno matriko As podati posebej.

3. Podajanje elastičnih modulov po elementih ne deluje.

Razlog je enak kot v točki 2. Če je strižni modul (G) podan kot funkcija elastičnega modula (E), je potrebno to funkcijo prirediti matričnemu zapisu za elastični modul (npr. G(:,1)=E(:,1); G(:,2)=E(:,2)/2.4;)

4. Ali moram res podajati lastnosti za vsak element posebej, kadar vse niso enake?

Ne! Nodi vzame prvi podatek matrike posameznih lastnosti za privzet. Kot prvi podatek običajno podamo par (element , vrednost) za element z vrednostjo, ki je značilna za večino elementov. Dodatno je potrebno podati le še vrednosti za tiste elemente, ki se razlikujejo od prvega podanega.

5. Reševanje je zelo počasno (drsnik se nikamo ne premakne).

Razlogov je več. Preverite predvsem naslednje:
1) nerealni podatki za konstrukcijo (nerealni podatki lahko pomenijo nenavadne odzive konstrukcije, kar oteži reševanje)
2) visoka natančnost končnih elementov (za začetek je dobro uporabiti končne elemente nizkega reda (st_pol=3; st_int=4;)
3) dolgi računski časi (prve poskuse reševanja opravite za kratke čase npr. koncni_cas=1; šele ko vse deluje kot je treba podaljšajte čas reševanja)
4) visoka natančnost reševanja (v ukaznem oknu zmanjšajte lokalno napako z 1e-3 na 1e-1)
5) visoke frekvence obtežb (če se obtežba hiro spreminja, mora temu slediti tudi odziv konstrukcije in s tem numerična metoda, ki uporablja zelo majhne časovne korake; nasvet: uporabite zmerno spreminjanje obtežbe ali pomikov s časom)

6. Animacija kaže grozovito popačeno konstrukcijo.

Pri animaciji lahko pomike množite s poljubnim številom. Če je to število preveliko, je slika popačena, saj se množijo le pomiki, koordinate vozlišč pa pustimo pri miru. Pri prvem računu animacije naj bo faktor povečave risanja pomikov enak 1, potem ga smiselno postopoma večate.

7. Ali je E (elastični modul) armiranjega betona isti kot E armature?

Material v programu Nodi je idealno elastičen. Podamo lahko le en sam elastični modul za vsak element. Ker v armirano-betonskem prerezu dominira beton, vzemite elastični modul betona.

8. Kaj je mreža končnih elementov?

Računski model konstrukcije. Posamezen kos konstrukcije (eno polje ali le del polja) opišemo s končnim elementom. Celotno konstrukcijo opišemo z več elementi, ki se stikajo v določenih točkah -- vozliščih. Zaradi grafične predstavitve lupinskih in 3D elementov se je uveljavil izraz mreža.

9. Kam so izginile krivulje?

Krivulje se sedaj nahajajo v zbirniku funkcij v eni sami datoteki z enakim imenom kot datoteka podatkov in končnico CRV. Tako ima sedaj vsak nabor podatkov tudi svoj nabor krivulj, kar omogoča natančno reprodukcijo računskih primerov.

10. Kako upoštevam pospeške tal?

Pospeške tal Nodi upošteva kot pospeške globalnega koordinatnega sistema, računa pa relativne pomike točk glede na premikajoči se globalni koordinatni sistem. Podati morate samo dva indeksa krivulj pospeškov tal za horizontalno in za vertikalno smer. Ker se pospeški hitro spreminjajo, je potrebno vzeti visoko natančnost računa!

 


OSTALA VPRAŠANJA

Za ostala vprašanja je na voljo avtor programa: dejan.zupan@fgg.uni-lj.si.